Звіт про заходи щодо профілактики правопорушень серед студентів

Профілактична діяльність в студентському середовищі визначається декількома аспектами. Крім того, студентство – це майбутні кваліфіковані фахівці в різних сферах діяльності, в тому числі й правоохоронній, тому закріплення основних норм правової культури мають стати рівноцінним показником їхньої професійності.

Студентське середовище є важливим об’єктом профілактичного впливу, з огляду на низку ознак. У закладі вищої освіти сьогодні навчається значна кількість молоді, тому потенціал навчальних закладів має бути використаний для формування їх правової та кримінологічної культури.

Функції і завдання закладу вищої освіти визначені Законом України «Про вищу освіту» та передбачають широку їх діяльність виховного, освітнього, наукового та інноваційного характеру. В межах визначених повноважень ЗВО також виступає суб’єктом загальної профілактики правопорушень, на що звернена увага у низці законів в сфері реалізації державної молодіжної політики, а також спільному Наказі Міністерства освіти і науки УкраїниМіністерства соціальної політики України від 28.07.2014 р. № 2460/502 щодо взаємодії структурних підрозділів даних центральних органів та відповідно до Закону України «Про профілактику правопорушень»

У Чернівецькому національному університеті на факультеті педагогіки, психології та соціальної роботи традиційно функціонує інститут кураторства, проте заслуговують на увагу і інші форми і заходи, що спрямовані як на профілактику правопорушень, так і відповідають напрямкам молодіжної політики. Так, з метою інформування студентів в даному питанні на факультеті педагогіки, психології та соціальної роботи розроблено Буклет-пам’ятку «Правопорушення. Провина. Злочин». а також підготовлено  для роботи кураторів зі студентами академгруп відео матеріали, які сприяли проведенню виховних заходів присвячених питанням профілактики правопорушень студентської молоді.

В період з 25.02 по 4.03.2021р. на кафедрі педагогіки та методики початкової освіти кураторами 1-5курсів було проведено онлайн інформаційних годин та виховних бесід на тему: «Профілактика правопорушень серед студентської молоді» (2021р.)

Також на кафедрі проводяться різноманітні заходи, щодо проведення діяльності з питань профілактики правопорушень у студентському середовищі. Так,

  1. 27 жовтня 2020року куратори академічних груп зі своїми студентами мали нагоду відвідати онлайн-зустріч з лікарем сімейної медицини і прослухати лекцію на тему «Виклики сьогодення: Короновірусна хвороба».
  2. 4 грудня  2019р. на кафедрі педагогіки та методики початкової освіти відбувся захід “Марафон написання листів 2019”, ініційований громадською організацією “Кроки до майбутнього”. Подія проводилася напередодні Міжнародного дня прав людини та об’єднувала мільйони небайдужих людей у всьому світі. Даний Марафон присвячений молоді, що змінює цей світ на краще і чиї права опинилися під загрозою. Організатори: проф.Романюк С.З., доц.Предик А.А., доц. Шевчук К.Д.
  3. 04.12.2019 року відбувся брейн-ринг “Боротьба з насильством та захист прав”. У брейн-рингу взяли участь студенти кафедри педагогіки та методики початкової освіти (3-4 курси) та представники Національної поліції. Гра складалась із трьох раундів, суть полягала у перевірці знань з даної теми, а також засвоєння їх. Студенти кафедри вибороли почесне третє місце та отримали цінні призи.

Також куратори кафедри працювали зі студентами згідно з планом виховної роботи та систематично проводилися кураторські години, круглі столи, інформаційні хвилини, тематичні лекції-бесіди, тренінги, години наставника в академгрупах з метою відзначення всеукраїнського дня боротьби зі СНІДом.

Так, 3 квітня  2017 р. соціальними працівниками Благодійної організації «Чернівецьке благодійне товариство благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» була проведена лекція «ВІЛ-інфекція в повсякденному житті» з студентами Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, спеціальності «Дошкільна освіта» та «Початкова освіта».

В ході бесіди студенти  дізналися про шляхи передачі ВІЛ-інфекції, АРТ-лікування, міфи та реальність про ВІЛ/СНІД, заклади, де можна пройти тестування та отримати необхідну консультацію та допомогу. Також студентам була надана інформація про основні засоби контрацепції та проведено практичне заняття.

Таким чином, діяльністю кафедри передбачено проведення заходів по:

– профілактиці правопорушень та злочинності,

– профілактиці насильства,

 – профілактиці шкідливих звичок.

На першому етапі головним завданням для колективу кафедри є вивчення умов життя студентів, індивідуальних особливостей студентів, виявлення студентів з групи ризику, неблагополучних сімей. Систематично проводяться зустрічі адміністрації факультету із студентами, які мають статус сиріт та позбавлених батьківського піклування. Це дає можливість краще вивчити їх потреби, надати їм матеріальну та психологічну підтримку. Важливим етапом в профілактичній роботі є пропаганда правових знань. З цією метою викладачі проводять лекції відповідної тематики в навчальних групах, організовують диспути, ділові ігри. З цією метою в навчальних групах проводяться виховні години у формі тренінгів, ділових ігор, обговорюються матеріали періодичної преси, проводяться зустрічі із представниками правоохоронних органів.

Важливою складовою превентивного виховання є організація виховної роботи в гуртожитках Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Ефективною формою роботи є залучення самих студентів до забезпечення правопорядку в гуртожитках. Тому на засіданні студентських рад систематично заслуховується питання про стан дисципліни серед мешканців гуртожитків, вносяться конкретні пропозиції щодо покарання тих із них, хто ігнорує Правила проживання в гуртожитках.

Використовуючи різні форми виховної роботи, поєднуючи зусилля педагогічного колективу кафедри, батьків студентів, громадських організацій, правоохоронних органів, медичних установ ми забезпечуємо у нашому навчальному закладі належний сучасний рівень профілактики правопорушень серед студентів. Превентивне виховання може дати бажаний результат лише при умові його системності та комплексності.